21 Temmuz

Akıllı ve Yaratıcı Basın Bülteni


Yaratıcı bir basın bülteni, halkla ilişkiler stratejisinin olmazsa olmazıdır. Bu kısa ve etkili dokümanlar; yeni bir ürün piyasaya çıkarıldığında, etkinlik duyurularında ve diğer haber değeri olan konular için üretilir.
Aslında, etkili basın bültenleri kurumunuz hakkında medyayı ve sektörü bilgilendirmekten daha fazlasını yapar. Basında görünürlüğü artırır; ürün ve hizmetlerin duyurulmasını ve tanıtılmasını sağlar. Aynı zamanda gazetecilerin meraklarını uyandırarak, konuyu daha ileri götürmelerini kolaylaştırır. Etkili bir basın bülteni üretmek, bir magazin haberini ya da televizyon röportajını garantiye alarak daha fazla görünürlük ve yeni müşteriler sağlamak demektir.

Gazetecilerin günlük birçok hikâye ve konuya maruz kaldıklarını düşünürsek, etkili bir basın bülteni yaratmanın diğerleri arasında öne çıkmak için son derece önemli olduğu anlaşılacaktır. Bir basın bülteninin formatı basit olduğu kadar içeriği de bir o kadar ilginç olmalıdır. Peki, kurumu gazetecinin gözünde profesyonel, ulaşılabilir ve çekici kılacak iyi ve etkili bir basın bülteni hazırlamanın 8 tüyosu nedir?

1. Güçlü bir başlıkla dikkat çekin.
Basın bülteninin başlangıcı en önemli kısımdır. Güçlü ve iyi bir başlık, gazetecilerin ilgilerini çekecektir. Başlığınızın doğru olması kadar merak uyandırması da gerekir.

2. İlk paragrafta esas vermek istediğiniz mesaja parmak basın.
Yoğun bir iş ortamı olması nedeniyle, bülteninizin ilk paragrafının dikkate alınacağı, diğer kısımlara göz gezdirileceği fikrini aklınızdan çıkarmayın. Bülteninizde vermek istediğiniz mesajı hızlı ve net bir şekilde bülteninizin ilk birkaç cümlesinde ortaya çıkarın. Diğer paragraflar ile destekleyici cümleler içermelidir.

3. Bülteninizde sağlam sayılar/veriler sunun.
Bülteninizi mutlaka verilerle destekleyin. Eğer bir trendden bahsediyorsanız, bunun için bu söyleminizin arkasını bir kanıtla doldurmanız gerekir, böylece bülteniniz daha rekabetçi olacaktır.

4. Yazım açısından akıcı olmasını sağlayın.
Basın bültenlerinizin birkaç farklı kişi tarafından da son bir prova okumasını yapmasını sağlayın. Tek bir hata bile bazen gazeteciyi sizi ciddiye almaktan alıkoyabilir.

5. Alıntılar koymaya özen gösterin.
Basın bültenini diğerlerinden farklılaştıran, kendine özgü yapan bir diğer tüyo ise alıntılara yer vermektir. Kurumdan ya da konu ile ilgili bir kişiden alınacak söylemler bültenin etkisini ve farklılığını artıracaktır.

6. İletişim bilgilerinizi yazın.
Basın bülteninin etkili olamamasındaki genel bir diğer hata ise, gazetecilerin konuyu takip etmesi açısından bir iletişim bilgisinin bulunmamasıdır. Bültenin özellikle de üst kısmına kurumunuza ait ulaşılabilecek bir e-mail adresi, telefon numarası mutlaka eklenmelidir.

7. En iyi uzunluk 1 sayfa olmak üzere 2 sayfayı aşmayın.
İyi ve kısa yazılmış bir bülten genellikle tercih edilendir. Bülteninizi minimum 1, maximum 2 sayfa uzunluğunda tutun. Bu yöntem konu üzerinde yoğunlaşmanızı ve daha okunur bir bülten haline getirmenizi sağlar ve gazetecilerin beklentisini karşılar.

8. Daha fazla bilgiye ulaşma imkânı sunun.
Basın bülteninizi kısa tutmanız kısıtlı bilgi vereceğiniz anlamına gelmez. Kısa bir bülten ile de önemli bilgiler verebilir, insanları daha fazla bilgilendirebilirsiniz. Kurumun websitesi ile ilgili linkler ile bülteni zenginleştirebilir, ele aldığınız konu ile ilgili bilgi almak isteyenleri direkt yönlendirebilirsiniz.

Bu adımların yanı sıra basın bültenlerinin etkili kılan akıllı yöntemler de var. Günümüzün modern akıllı basın bültenleri artık eskisinden daha da farklı bir hâle geldi. Artık bültenlerin birçoğu yeni nesil medyaya, Google’a, mobile, sosyal medya paylaşımına en uygun, içeriği ona göre dizayn edilmiş bültenler olarak hazırlanıyor. Halkla İlişkiler Hizmetleri sayesinde basın bültenleri artık otomatik olarak web içeriği haline dönüşebiliyor. Bunun yanı sıra, “trackback” denilen linkler ile viral bir etki yaratabiliyor. Böylece, ilgili bağlantılar sayesinde içeriğe daha fazla kullanıcıyı çekebilmeyi sağlıyor.

Basın bültenleri, direkt pazarlamanın doğrudan bir aracıdır. Basın bülteninizde anlattığınız hikâye, her zaman bir öncekinden daha iyi olmalıdır. Gazetecilere ve ulaşmak istediğiniz okuyuculara gerekli bilgileri sunun. Onlara eski bir hikâyeyi değil, yeni, farklı, katma değerli bir şeyler sunun.

Bazı basın bültenleri ise sadece SEO-PR olarak nitelendirilir. Arama motoru optimizasyonu – SEO odaklı bir düşünce ile bülten hazırlamak öncelikli bir amaç olmamalıdır. Burada önemli olan nokta, bültenin müşteriler için yazılmış olmasıdır, arama motorunda nerede yer aldığı değil. Ancak insanların beğenecekleri, etkili bir bülten hazırladığınız zaman, diğer kısmı düşünmeye başlayabilirsiniz.