5 Haziran

BNI Türkiye, ‘Best Buddies Programı’na destek veren ilk kurum oldu


Dünyanın önde gelen iş ağı organizasyonu BNI, engelli gençlerin sosyal yaşama adaptasyonunu sağlayan sivil toplum girişimi ‘Best Buddies Turkey’e destek veren ilk kurumsal yapı oldu. BNI üyeleri önümüzdeki bir yıl boyunca yaşları 14 – 16 arasında değişen okul öğrencilerine ya da 18 yaşını aşmış engelli gençlere sosyal yaşam ve kariyer konusunda mentorluk yapacak.

Dünyanın en geniş iş ağı organizasyonu olan ve şu anda 75 ülkede, 217 bin aktif üyesi ile faaliyet gösteren BNI (Business Networking International), zihinsel ve gelişimsel engeli bulunan gönüllülerle farklılıkları zenginlik olarak gören gönüllüleri arkadaş yapan ‘Best Buddies Turkey Vatandaşlık Programı’na katıldı.

Amerika’da 50 eyalette, dünyada 54 ülkede bulunan uluslararası bir sivil toplum girişimi olan ve Türkiye’de uygulanması Alternatif Yaşam Derneği tarafından yapılan program, zihinsel ve gelişimsel engeli bulunan bireylerin sosyal yaşama adaptasyon ve entegrasyonunu hedefliyor. 

2011 yılından bu yana Türkiye’de uygulanan ‘Best Buddies, ilk kez kurumsal bir oluşumun gönüllü desteği ile gerçekleşiyor.

Program kapsamında zihinsel ve gelişimsel engel sahibi 14 – 16 yaş arası öğrencilerin ya da 18+ yaşında erişkinlerin sosyal yaşama adaptasyonu için onlara bir yıl boyunca mentorluk hatta onun ötesinde arkadaşlık yapacak BNI üyeleri, Ataşehir Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi’nde eğitim gören arkadaşları ile geçtiğimiz günlerde düzenlenen özel bir tören ile tanıştı.

Bundan sonraki süreçte her ay zamanlarının belirli bir kısmını çocuklarla hem yüz yüze hem de farklı iletişim kanallarıyla görüşerek geçirecek olan gönüllü üyeler sadece onların sosyal yaşamlarına destek olmayacak, kariyerleri konusunda da tavsiyelerde bulunacak. Ayrıca şimdiye kadar fark edilememiş özel yetenekleri konusunda çocukları yönlendirecek. 

BNI’ın yalnızca iş değil sosyal sorumluluk projelerine de değer veren bir organizasyon olduğunun altını çizen BNI Türkiye Direktörü Ayşe Aslan, tüm üyelerin en başından beri programa yoğun ilgi gösterdiğini, gönüllü olduktan sonra da çocuklara yararlı olabilmek adına özel bir eğitim programından geçtiğini anlatıyor. Aslan; “Türkiye’nin iş yapış biçimini değiştiren BNI ailesinin tüm vizyoner iş sahibi üyelerinin, sadece iş hayatında değil toplumsal konularda da çeşitli yaralarımıza merhem olmak gibi bir arzusu var. Sosyal hayata katılımda fırsat eşitliği sunan, ‘Best Buddies’ programına destek vererek, gönüllü üyelerimizle engelli gençlerimizi bir araya getiriyoruz. Dünyadaki en geniş gönüllülük ağına sahip organizasyonlardan biri olan Best Buddies, Türkiye’de AYDER, Alternatif Yaşam Derneği tarafından başarılı bir şekilde yürütülüyor.

Zihinsel olarak farklı gelişen birey ile toplumun ‘normal’ normlarındaki bireyleri arasında eşit, karşılıklı ve güçlü arkadaşlık bağları kurmayı hedefleyen programa BNI Türkiye de destek veriyor. 15 kişi ile çıktığımız bu yolculuğa her geçen gün sayımız daha da artarak devam edeceğiz. ‘Best Buddies Turkey Vatandaşlık Programı’na destek veren ilk kurumsal oluşum olmak da bizim için ayrı bir mutluluk” dedi. 

BNI Türkiye hakkında ayrıntılı bilgi için; www.bni.com.tr