12 Ağustos

fiba-cp-kurumsal-kimligini-ve-logosunu-yeniledi

Fiba CP Finansta Robotik Teknolojiye Geçti


Türkiye’nin önde gelen ticari gayrimenkul yatırımcılarından Fiba Commercial Properties (Fiba CP), finans süreçlerinde iki yıl önce başlattığı robotik otomasyon dönüşümünü tamamladı. Finansta robotik süreç otomasyona (RPA) geçilmesinin hata payını minimize edeceğini ve verimliliği artıracağını söyleyen Fiba CP CEO’su Yurdaer Kahraman, kendini tekrar eden işlemlerin robotik teknolojiyle gerçekleşmesinin yetenekli insan kaynağının faydasını da artıracağını vurguladı.

Teknoloji risk ve hatayı minimize edecek

Yurdaer Kahraman, kurumsal yaşamın geldiği noktada teknolojinin tüm olanaklarından faydalanmanın hata ve risk payını minimize ederek şirketlere zaman ve verimlilik kazandırdığını ifade etti. Kahraman, “Finansta geçtiğimiz robotik otomasyon süreçlerinde dijitaldeki her sistem ve uygulama, birbirleri ile bağlantı kurarak çalışabilecek. Teknoloji büyük hacimli, birbirini tekrarlayan ve ön görülebilir süreçlerdeki operasyonel yükümüzü azaltıp, işimize verimlilik katacak. Yüksek düzeyde yorum becerisi gerektiren süreçlerde ise elbette işi bizlere bırakacak ve onu yönlendirmemizi bekleyecek” dedi.

Verimlilik artışı

Fiba CP’nin yönettiği yüksek işlem kapasiteli operasyonların tümünde robotik süreç otomasyonuna geçileceğini belirten Fiba CP CFO’su Levent Kaya, “Şu anda 16 süreci tümüyle robotize etmiş durumdayız. Kurum içi anımsatma maillerinden konkordato takiplerine, teminat mektuplarının hatırlatılmasından mahsuplaşma mutabakatlarına kadar tüm işlemler otomasyon süreci marifetiyle eksiksiz, zamanında ve hızla yapılıyor. Fiba CP ölçeğinde bir şirket için süreçleri ve yeteneği doğru yönetmek büyük bir verimlilik artışı anlamına geliyor. Birbirinden değerli insan kaynağımız, kağıt işi diye adlandırdığımız işler yerine işi geliştirmeye, müşterilerimize ve yeteneklerini doğru kullanabilecekleri alana odaklanacaklar” dedi. Fiba CP için verimlilik ve performansın önemli olduğunu vurgulayan Kaya, “Hizmet sunduğumuz ve birlikte çalıştığımız tüm paydaşlarımız ve markalarımız, şirketimizin kazandığı verimliliğin farkını hissedecekler. Yönettiğimiz projelerin tamamında sağladığımız faydayı dijital dönüşümle artıracağız” dedi.

21 kattan daha fazla hızlandı

Gayrimenkul sektöründe dijital dönüşüme öncülük eden Fiba CP’nin bu süreçte iş ortaklığı yaptığı Bilgi Transferi Teknoloji Mühendislik Yön. Dnş. Ltd. Şti. Genel Müdürü Ufuk Peker’de şirketin finans süreçlerinde uygulamaya konan robotik teknolojiyle birlikte şirketin rekor düzeyde bir hız yakaladığını belirtti. Ufuk Peker’in verdiği bilgiye göre RPA süreçlerinin hayata geçirilmesiyle birlikte oluşan ortalama hız genellikle 6 ila 6.5 kat civarında gerçekleşirken, Fiba CP robotik süreç otomasyonunla 21 katı aşkın bir hız kazandı. Yani manuel yöntemler kullanılarak yapılan işlerin robotik teknolojiyle gerçekleşmesi yapılan işin ortalama süresinin 21 katın üzerinde kısalmasını sağladı. Ufuk Peker, RBA süreçlerindeki başarıda şirket kültürünün dijital dönüşüme olan inancının kilit rol oynadığını, süreçteki başarıda Fiba CP ekibinin yenilikçi bakış açısının büyük etkisi olduğunu sözlerine ekledi.