26 Mayıs

FİBA CP’de Robotik Süreç Dönemi Başladı


Türkiye’nin pek çok şehrinde ve yurt dışında; Çin, Romanya ve Moldova’da ticari gayrimenkul alanında faaliyet gösteren FİBA Commercial Properties (FİBA CP), sektöründe öncü bir çalışmaya imza atarak, Robotik Süreç Optimizasyonu’nu tüm departmanlarında (RPA) uygulamaya aldı.

Bilgisayar tabanlı işlemleri, kural tabanlı görevleri ve iş süreçlerini otomatikleştiren, işlemleri çok hızlı ve hatasız bir şekilde 7/24 gerçekleştirebilen RPA teknolojisini uygulamaya alan FİBA CP, böylece Finans, Kiralama, Operasyon, Entegre Tesis Yönetimi, AVM yönetimi, Pazarlama, Mimari ve İK gibi birçok farklı alanda ortalama insan hızının yaklaşık 8 katına erişmeyi başardı.

RPA teknolojisi ile FİBA CP, dönemsel veya rutin olarak manuel yapılması gereken birçok süreci hem optimize hem de verimi arttırmak amacıyla otomatize etti. RPA robotları FİBA CP özelinde form doldurma, e-posta düzenleme/arşivleme, tanımlı risk takibi, zamanlama, klasik muhasebe ve finans işlerine ek olarak; riski daha etkin yönetebilmek için konkordato takibi, teminat süreç yönetimi ve benchmarking gibi üst düzey raporlamalar konusunda da hizmet verecek.

FİBA CP ayrıca, dijital dönüşümünü kuvvetlendirecek bir başka adım daha atarak; tüm ERP süreçlerini de bulut üzerinden hizmet olarak sunulan Microsoft Dynamics 365 Finance and Supply Chain Management çözümü üzerine taşıdı. FİBA CP, bu sayede donanım ve sistem yönetimi gibi IT işlevlerini bulut üzerinden çözümlerken, iş süreçlerinde verimi daha çok artıracak.

“İş süreçlerinde sürdürülebilirlik için teknoloji çok önemli…”

Özellikle bu dönemde kurumların teknolojiye adapte olmasının artık ihtiyaçtan çok zorunluluk haline geldiğine değinen FİBA Commercial Properties CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Yurdaer Kahraman, “Teknoloji her geçen gün ivmesini artırarak gelişiyor ve hayatımızın daha da vazgeçilmez bir parçası haline geliyor. Gelecekte firmaların iş süreçlerinde sürdürülebilirliği sağlayabilmeleri için teknolojiye entegrasyon hayati önem taşıyor. Biz de Türkiye’nin önde gelen ticari gayrimenkul yatırımcılarından biri olarak dijital ekonomiye büyük önem veriyor ve sektörümüzde bir ilki gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Bu amaçla FİBA CP’nin bütün departmanlarında Robotik Süreç Optimizasyonu’nu gerçekleştirerek süreçlerimizi 7/24 yönetilebilir hale getirdik. Ayrıca normal şartlarda yüzde 80 oranında verimle çalışan RPA robotlarını, FİBA CP özelinde yüzde 86’lık bir verimle kullanmayı başararak, ortalama insan hızının yaklaşık 8 katına çıkmayı başardık. Gerçekleştirdiğimiz bu teknolojik atılımın, hizmetlerimizi en yüksek verimlilik seviyesine yaklaştırmada oldukça büyük bir adım olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde de teknolojiye yatırım yapmaya ve FİBA CP’yi geleceğe taşımaya devam edeceğiz. Bu çalışmamızın sektörümüz için de iyi bir örnek olacağını düşünüyoruz” dedi.

“Tüm ERP süreçleri bulut üzerine taşındı…”

FİBA CP ile işbirliklerine ilişkin görüşlerini paylaşan Microsoft Türkiye Kurumsal Müşterilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tarık Tüzünsü, “Microsoft Türkiye olarak farklı sektörlerde inovasyonu desteklemek ve dijital dönüşümü hızlandırmak amacıyla ERP yazılımlarının daha da yaygın kullanılması için sürekli çalışıyoruz. FİBA CP’nin tüm ERP süreçlerini bulut üzerinden hizmet olarak sunulan Microsoft Dynamics 365 Finance and Supply Chain Management çözümü üzerine taşıması bizim için çok önemli bir referanstır. Bu sayede donanım ve sistem yönetimi gibi IT işlevlerini bulut üzerinden alırken, iş süreçlerinde optimizasyon ve verimliliğin artırılması sağlanmıştır. FİBA CP gibi örnekleri önümüzdeki dönemde artırmaya ve iş dünyasında kurumların gücüne güç katmaya devam edeceğiz” dedi.

“Süreçlerimizi hatasız yönetebiliyoruz…”

Yeni teknolojilere entegrasyonun pek çok konuda kendilerine kolaylık sağladığını dile getiren FİBA CP CFO’su Levent Kaya, “RPA teknolojisi sayesinde bütün süreçlerimizi 7/24, hatasız bir şekilde yönetebiliyoruz. Bu da bize iş sürekliliğimizi koruma ve mükemmelliği yakalama şansı veriyor. Ayrıca ERP teknolojisi konusunda yaklaşık bir yıldır Microsoft ile sıkı işbirliği içerisindeyiz. İşbirliğimiz kapsamında iş süreçlerimizde verimliliğimizi artırırken, gelecekte ortaya çıkabilecek ihtiyaçlarımız için de gerekli altyapıyı kurmuş olacağız. Bu da yönetimini yaptığımız AVM’lerimizde verimlilik ve optimizasyonun artmasını sağlayacaktır. ” dedi.