28 Temmuz

İyi bir PR müşterisi nasıl olunur?


Halkla ilişkiler için genelde “çift yönlü iletişim” şeklinde bir tabir kullanılır. Bu tabir, halkla ilişkiler müşterilerinin ve ajanslar el birliğiyle, iş birliği içerisinde ortak bir amacı elde etmeye, ortak hedefe ulaşmaya yönelik çalışmaları için de kullanılır. Ancak bazı durumlarda halkla ilişkiler tarafında sapmalar meydana gelebilir. Bunun nedenine ajans tarafından bakacak olursak, müşteriler ajansların en büyük varlıkları ve aynı zamanda da en büyük zorluklarıdır.  Bu durum, müşterinin ne kadar iyi bir PR müşterisi olup olmadığı ile ilgilidir.

İyi bir PR müşterisi ile çalışmak birçok açıdan önemlidir. Halkla ilişkiler tarafının işini daha kolay, beklentileri karşılayan ve daha tatmin edici bir şekilde yapmasını sağlar.

Peki,  iyi bir PR müşterisi nasıl olunur?

Birçok alanda olduğu gibi öncelikle iyi bir PR müşterisi, beklentileri yönetebilen bir müşteri profilidir. Popüler ve belirli yayınlarda hemen yer alınamayabilir, medyada müşterinin beklediği derecede sık yer almak ilk etapta ya da her zaman mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda, birlikte çalışılan ajansa güvenmeli ve onların işinin profesyonelleri olduklarına inanarak, sabır gösterilmeli ve güven duyulmalıdır. Birlikte belirlenen ortak amaca hizmet edildiğinden tereddüt edilmemelidir. Bu güven duygusu karşılıklı olmalıdır. Bir müşteri iletişimci olarak bir halkla ilişkilercinin fikrini ciddiye alıyorsa, bu özellikle de bu fikir kendi görüşünün zıttıysa, o müşteri güven duyuyor demektir. Bu kişiler, iletişimcilere işlerini bir nevi teslim ederek, markalarını yönetmenizi bekliyordur. Bir başka nokta ise, hiçbir müşteri “hayır” cevabını duymaktan hoşlanmaz. Ancak  bir halkla ilişkilerci gereğinde net bir tavır şeklinde ‘hayır’ diyebilmeli. Müşteri de ‘evet’ yanıtı kadar ‘hayır’ yanıtının olduğunu kabullenmeli.

Bunun yanı sıra iyi bir müşteri, gerçekçi bir bütçeye sahip olan müşteridir. Bir şeyleri başarmak isteyen, daha önce bu alanda deneyimli ve işi bilen bir müşteri bu iş için belli bir bütçe ayırılması gerektiğini bilmeli. Bilmeyenler için ise ajans, nasıl çalıştığı ile ilgili bilgileri (sözleşme, giderler gibi konular) karşı tarafa sunmalıdır.

Müşteriler, aynı zamanda iyi bir dinleyici olmalıdırlar. Net bir ikili iletişim kurmak adına, bir müşteri ne zaman yolcu koltuğuna oturması gerektiğini ve ne zaman işi yönetmesi gerektiğini bilmelidir. Bu denge önemlidir. İyi müşteriler, öneri kabul etmeye açık müşterilerdir. Bu müşteriler, iletişimcileri marka yönetimi ve pazarlama takımlarının bir parçası olarak görürler. Bunların yanı sıra karşılıklı sorular sormak ve karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmak konuyu daha da geliştirecek ve daha büyük fayda sağlayacaktır.

İyi bir müşterinin direkt iletişime geçilebilecek ve onay yetkisine sahip bir müşteri temsilcisi mutlaka mevcuttur. Aracı birçok kişi ile görüşmektense tek bir kişi yapılan işin verimliliğine katkı sağlar.

İyi bir müşteri aynı zamanda sürece katılım sağlayandır. Halkla ilişkiler çalışmalarına dâhil olarak destek olan bir müşteri tercih edilmelidir. Sunduğunuz bilgileri inceleyen, gözden geçiren ve hatta geliştiren müşteriler yapılan işe katkı sağlayan, uzun süreli ilişkiler kurabilen iyi müşterilerdir.

Tüm bu noktaları iyi yönetebilen PR müşterisi ve iletişimci başarı sağlayacaktır. Bu gibi durumlardan kaçınmak için iletişim kurulmakta zorlanılacak kişilerle iş birliği yapılmaması daha uygun olacaktır.

Halkla ilişkilerde iletişimin çift yönlüsü, müşterinin ajansı geliştireni, ajansın müşteriyi geliştireni makbuldur…