22 Kasım

Kervan Gıda’nın Halka Arzına Yabancı Yatırımcı İlgisi


Türkiye’deki en yüksek yumuşak şeker üretim kapasitesine sahip Kervan Gıda’nın, OYAK Yatırım liderliğinde yürütülen halka arzındaki talep toplama süreci 26 – 27 Kasım 2020 tarihlerinde gerçekleştirildi. Kervan Gıda’nın halka arzına bireysel ve kurumsal yatırımcılardan toplamda 7,8 milyar TL’lik talep geldi.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndan (KAP) yapılan açıklamaya göre arzda; toplam 268.847 yatırımcıdan 875.183.534 pay talep toplandı. Halka arz edilen toplam pay adedi ise 51.750.000 oldu.

Yoğun ilgi ile karşılanan talep toplama süreci sonucunda; Yurt İçi Bireysel Yatırımcılara ayrılan tahsisat tutarının 34,2 katı, Yurt İçi Kurumsal Yatırımcılara ayrılan tahsisat tutarının 10,7 katı ve Yurt Dışı Kurumsal Yatırımcılara ayrılan tahsisat tutarının da 2,6 katı talep geldi.

Süreç sonucunda, pay başına nihai halka arz fiyatı 9,00 TL olarak belirlendi.

Sürece yabancı yatırımcının da ilgisi yüksek oldu. Kervan Gıda halka arzına katılarak 4.000.000 TL nominal yani yaklaşık 4,7 milyon USD hisse alımı gerçekleştiren Norveç Varlık Fonu, iki yıl aradan sonra ülkemizdeki ilk halka arz yatırımını gerçekleştirdi. Bu tutar, halka arz edilen toplam 51.750.000 TL nominal hissenin yüzde 7,7 sine denk geliyor. Norveç Varlık Fonu’nun aktif büyüklüğü yaklaşık 1,2 trilyon USD olarak gösteriliyor.

“İlgileri için tüm yatırımcılarımıza teşekkür ediyoruz…”

Kervan Gıda’nın talep toplama sürecinde gördüğü ilgiden dolayı çok mutlu olduklarını dile getiren Kervan Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Başar, elde edecekleri geliri büyüme odaklı kullanacaklarını belirtti.

Başar; “Halka arz sürecimizin talep toplama dönemini tamamladık. Süreç boyunca bireysel ve kurumsal yatırımcılardan gördüğümüz büyük ilgiden dolayı çok mutluyuz. Bu süreçte bizimle birlikte hareket eden konsorsiyum lideri OYAK Yatırım başta olmak üzere tüm konsorsiyum üyelerimize, ilk duyuruyu yaptığımız andan itibaren kurumumuzu yakından takip eden sektör basınına, süreçte emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza ve tabii ki bize güvenen ve talep toplama sürecimize yoğun ilgi gösteren kurumsal ve bireysel tüm yatırımcılarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Başar; “Kurumumuza gösterilen yüksek teveccüh bizi çok mutlu etti, geleceğe dair cesur adımlarımız için bizi daha da cesaretlendirdi. Kervan Gıda olarak bundan sonra heyecan dolu büyüme yolculuğumuza halkımızla ve yatırımcılarımızla birlikte daha da güçlü şekilde devam edeceğiz” dedi.