27 Eylül

Kriz iletişimi hangi sektörler için daha kritiktir?


Artık herkesin neredeyse 7/24 online olduğunu bir çağda, kriz iletişimi hiç olmadığı kadar önemli bir hal aldı. Sürekli erişebilir olma durumu, kurumları olası krizlere karşı çok daha açık bir hale getirdi.

Özellikle tüketiciyle birebir temas halinde olan sektörlerin krize daha yatkın olması, risk faktörlerini artırsa da kriz yönetimi sektör gözetmeksizin her kurumun olmazsa olmazı.

Gıda, perakende, turizm, sağlık, enerji, havacılık, ulaşım sektörleri listede başı çeken alanlar arasında ancak artık kamu kurumları dahi risk yönetimi planlarını hazır etmek durumunda.

Peki, kurumlar mevcut bir kriz ile nasıl baş edebilir?

İşte bu noktada TimePR gibi halkla ilişkiler ve iletişim danışmanlığı ajansları devreye giriyor. Kurumların başına gelecek olası krizleri önceden öngören ajanslar, kriz durumları için özel senaryolar çıkartarak, kurumları an alt biriminden en üst birimine kadar hazırlıyor.

Ajans ve kurum önce oturup o marka için olabilecek en krize açık alan ve kanalları belirliyor. Ardından her bir alan ve kanal için olası durum senaryoları hazırlanıyor. Çıkartılan ‘yap’ ve ‘yapma’ listeleri, yapılan iç iletişim projeleri ve eğitimlerle desteklenerek kurum kültürünün bir parçası haline getiriliyor.