29 Kasım

Meslek Lisesi Öğrencilerini İş Hayatına Hazırlayan Program


Özel Sektör Gönüllüleri Derneği’nin (ÖSGD) 2012 yılından beri düzenlediği Meslek Lisesi Koçları Programı 2016 – 2018 Dönemi, farklı kurumlardan gelen 180 gönüllünün eğitimleri ile başladı. Meslek lisesi öğrencilerinin kişisel ve profesyonel gelişimine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen programa katılan gönüllülere, DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü de “Ergenlerle Çalışmak” konulu koçluk eğitimiyle destek verdi.

29 Kasım 2016, İstanbul;

Özel Sektör Gönüllüleri Derneği’nin (ÖSGD) meslek lisesi öğrencilerinin kişisel ve profesyonel gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla 2012’de başladığı Meslek Lisesi Koçları Programı’nın 2016 – 2018 Dönemi eğitimleri tamamlandı.

Şimdiye kadar 1100 gönüllü ile 14 farklı şehirde, 96 okula ve 8 bine yakın öğrenciye ulaşan Meslek Lisesi Koçları Programı’na bu sene, Özel Sektör Gönüllüleri Derneği’ne üye 18 şirketten 180 profesyonel katılım gösterdi.

Özel sektör çalışanlarının, mesleki öğrenim gören öğrenci gruplarıyla deneyimlerini paylaşmalarını, sınırları belirlenmiş koçluk modeli çerçevesinde meslek lisesi öğrencileri ile buluşarak çeşitli kişisel gelişim modüllerinin uygulamalarını hedefleyen programa katılan gönüllere, DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü de “Ergenlerle Çalışmak” konulu koçluk eğitimi verdi.

180 gönüllü, ergenlerle çalışırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda DBE Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nden Klinik Psikolog Gülşah Ergin ve Uzman Klinik Psikolog Ayşegül Moral tarafından gerçekleştirilen kapsamlı bir eğitime tabii tutuldu.

DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü olarak üç yıldır destek verdikleri programın meslek lisesi öğrencilerinin kişisel ve profesyonel gelişimlerine katkıda bulunmayı amaçladığını anlatan DBE Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nden Klinik Psikolog Gülşah Ergin, “Meslek Lisesi Koçları Programı, ergenlik dönemindeki öğrencilerin cesaret ve becerilerini geliştirip kariyerlerinin başında onlara yol göstermeyi amaçlıyor. DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü olarak geçmiş yıllarda olduğu gibi bu sene de proje gönüllülerine yönelik ergenlerle çalışmak konusunda ücretsiz koçluk eğitimleri düzenleyerek projeye destek verdik. Çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemi olan ergenlik dönemi, hem genç hem de aile için zorlu bir dönem olabiliyor. Gerçekleşen bedensel ve duygusal değişime düşünce sistemindeki köklü değişiklikler de eşlik ediyor. Her açıdan hızlı ve sürekli bir gelişim içerisinde olan gençleri anlamanın ve onlarla sağlıklı bir iletişim kurmanın yolu öncelikli olarak bu dönemin gelişimsel özelliklerini bilmekten geçiyor” dedi.

Güvene dayalı ilişki kurmak gerekiyor”

Ergenlik döneminin kişinin karakterini ve geleceğini şekillendiren en önemli periyodlardan biri olduğuna değinen Gülşah Ergin, “Bu dönemde gençler ‘Ben kimim?’ sorusuna yönelik yoğun bir cevap arayışı içerisindedirler. Gelecekte yapmak istedikleri mesleğe ve hayat amaçlarına yönelik sorgulamaları da hep bu temel soruyla ilişkilidir. Genç, bir kimlik arayışındadır. Onların kendilerini daha yakından tanımalarına imkân tanıyacak ve potansiyellerini keşfetmelerine yardımcı olacak çalışmalar onlar için eşsiz birer fırsattır” dedi.

Bu projede gönüllü koçlara gençlerle nasıl çalışmaları gerektiğini anlattıklarını belirten Ergin, “Gençlerle birebir ya da grup şeklinde çalışmalar yaparken öncelikli olarak güvene dayanan bir ilişki kurabilmek gerekir. Süreç içerisinde onları olduğu gibi kabul edebilmek, empati kurabilmek ve tüm bunları yaparken hem sözlerimizle hem de beden dilimizle onaylayarak, etkin bir şekilde dinleyebilmek çok önemlidir” dedi.

Projeye kimler gönüllü oldu?

Programda gönüllü koçlar; Güvenle Hedefe Doğru, Zaman Yönetimi, Sürekli Öğrenme ve Gelişme, Sorumlu Vatandaşlık gibi konuları 10. Sınıf öğrencileri ile uygularken; Ekip Çalışması, Özgeçmiş Hazırlama ve Mülakat Teknikleri, Problem Çözme ve İş Etiği konu başlıklarını da 11.sınıf öğrencileri ile gerçekleştiriyorlar. Gönüllüler öğrenciler ile işletme ziyaretleri, sosyal aktiviteler ve çeşitli sosyal sorumluluk faaliyetleri de düzenliyorlar.

Programa; Anadolu Isuzu, Anadolu Motor, Aromsa, Bayraktar Holding, Bilim İlaç, Borçelik, Borusan Danışmanlık, Borusan Holding, Borusan Makine ve Güç Sistemleri, Borusan Otomotiv, Cargill, Defacto, HP, Opet, Organik Kimya, Parıltım Yemek, PepsiCo, Perfetti Van Melle, Roketsan, Rönesans Holding, Viko by Panasonic gibi markalar destek verdi.

Özel Sektör Gönüllüleri Derneği hakkında detaylı bilgi için: www.osgd.org

DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü, uzmanları ve uzmanlık konuları hakkında bilgi almak için:

www.dbe.com.tr ve www.dbe-online.com.tr adresleri ziyaret edilebilir.

DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü’nü sosyal medyadan izlemek için:

https://www.linkedin.com/in/DavranisBilimleriEnstitusu

http://www.facebook.com/DavranisBilimleriEnstitusu

https://twitter.com/DBEdbe

adresleri takip edilebilir.