24 Mayıs

PERYÖN İnsan Yönetimi Ödülleri Sahiplerini Buldu


Türkiye İnsan Yönetimi Derneği’nin (PERYÖN), bu sene; insan yönetimi alanındaki başarılı, yenilikçi ve yaratıcı uygulamaları tanıtmak amacıyla dokuzuncu kez düzenlediği PERYÖN İnsan Yönetimi Ödülleri, görkemli bir gala gecesi ile sahiplerini buldu. Aksigorta, Arçelik, Boyner, İpekyol ve Sahibinden.com bu senenin takdir edilen markaları oldu. Kazananlar ödüllerini, PERYÖN Başkanı Berna Öztınaz, TÜSİAD Geçmiş Dönem Başkanı Cansel Başaran Symes ve KAGİDER Başkanı Sanem Oktar’ın elinden aldı. 

Türkiye İnsan Yönetimi Derneği’nin (PERYÖN), 2008 yılından bu yana düzenlediği PERYÖN İnsan Yönetimi Ödülleri’nin dokuzuncusu geçen günlerde düzenlendi. The Marmara, Taksim Hotel’de gerçekleştirilen gala gecesinde; ilham veren, başarılı insan yönetimi uygulamaları ödül ile buluştu.

İnsan Yönetimi alanındaki yenilikçi ve yaratıcı uygulamaları tanıtmak, örnek teşkil eden nitelikteki bu çalışmaları sektöre anlatmak, birbirinden öğrenme sürecini özendirmek ve desteklemek amacıyla düzenlenen PERYÖN İnsan Yönetimi Ödülleri, insan yönetimi alanındaki Türkiye’nin en prestijli ödülleri arasında gösteriliyor. 

İş dünyasının örnek alacağı çalışmalar arasında yerlerini alacak uygulamalar, bu yıl da deneyimli bir jüri tarafından detaylı bir eleme sürecinden geçilerek incelendi. ARGE DANIŞMANLIK’ın desteği ile yapılandırılan ödül sürecinde, ana kategoriye başvuran firmaların saha değerlendirmeleri, DELOITTE TÜRKİYE tarafından titizlikle gerçekleştirildi.

Bimsa’nın destek sponsoru olduğu ve Sanatçı Ege’nin de performansıyla renklenen gala gecesinde açılış konuşması PERYÖN Başkanı Berna Öztınaz ve TÜSİAD Geçmiş Dönem Başkanı Cansel Başaran Symes tarafından yapıldı. 

Birbirinden etkileyici projelerin yarıştığını ve çıtanın her sene biraz daha yükseldiğini anlatan PERYÖN Başkanı Berna Öztınaz, “PERYÖN ödül sürecini 2008 yılından beri yürütüyor. Her sene başvurular daha da artıyor ve biz her yıl, gelen işler, projeler ve başvuru yapan şirketlerle daha da heyecanlanıyoruz. Birbirinden farklı, yenilikçi ve gerçekten cesur çalışmalar görüyoruz. Bu ödüllerin gerçek amacı ilham vermek, ilham almak ve bu ilhamla sonsuz bir öğrenme döngüsü oluşturmak. Bu öğrenme döngüsüne katkısı olan herkese ve PERYÖN’e çok teşekkür ederim” dedi. 

Gecede konuşma yapan TÜSİAD Geçmiş Dönem Başkanı, Allianz Sigorta ve Allianz Hayat ve Emeklilik Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes; “Güç dengesinin artık işverenden çalışana kaydığını kabul etme zamanı. Teknolojik devinim, dijitalleşme ve Y Kuşağının işgücüne artan katılımı, firmaları, hiyerarşik organizasyon yapılarını yıkarak çok fonksiyonlu ekiplerden oluşan, esnek, işbirliğine uygun yeni bir organizasyon yapısı tasarlamaya zorluyor. Artık süreçlerin devrimi bitti, kişilerin devrimi başladı” dedi.

KAGİDER Başkanı Sanem Oktar’ın da katıldığı törende ayrıca PERYÖN’ün bu sene ele aldığı İş’te Sürdürülebilir Eşitlik kavramına da vurgu yapıldı. Oktar, “İnsana değer katan uygulamaların ödüllendirildiği ve örnek olarak iş dünyasına sunulduğu bu yarışmanın dokuzuncusunda bulunuyor olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. KAGIDER girişimcilik yolu ile kadınların sadece ekonomik olarak değil, sosyal ve politik, karar verici olarak gelişmesini hedefliyor. Ne güzel ki bu gece bu salonda da insana değer katmak için çalışan birçok düş ortağımız var. Bir ülkenin en büyük rekabet avantajı sahip olduğu yetenekli ve eğitimli insan kaynağıdır. Sahip olduğumuz yetenek havuzunu daha etkin ve daha iyi biçimde kullanmalıyız. O yüzden eşit fırsatlar yaratmak çok önemli. İnsanlar arasında ayrımın olmadığı, herkesin haklarının bilincinde ve bu haklardan eşit şekilde yararlandığı yani toplumsal fırsat eşitliğinin olduğu bir dünya için çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz” dedi. 

Birbirinden iddialı projeler…

Bu yıl 23 markanın başvuru yaptığı ödül için Fark Yaratan İK Projeleri Kategorisi’ndeki adaylar PERYÖN’ün odaklarına öncelik vererek, ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda dört alt başlık altında incelendi. Buna göre Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kategorisi’nde Bin Yaprak projesiyle İpekyol Giyim, İşveren Markası Yönetimi Kategorisi’nde yetenek kazanımı ve çalışan bağlılığı süreçlerine getirdiği yenilikçi yaklaşım ile Sahibinden.com, İnovasyon Kültürü Geliştirme Kategorisi’nde DNA’da olan cesaret, yaratıcılık ve girişimcilik değerlerini günlük hayata entegre etmeyi hedefleyen Boyner Grup, İş Sağlığı ve Güvenliği Kategorisi’nde Ergonomi Projesi ile Arçelik ödüle layık görüldü. 

Törende ayrıca üç ana kategoride başarılı uygulamalar ödüllendirildi. Buna göre Gelişim Yönetimi Kategorisi’nde yenilikçi organizasyonel yapısını aktaran Sahibinden.com, Motivasyon ve Bağlılık Kategorisi’nde ise takdir, ödüllendirme ve farklılık yönetimi çalışması ile Arçelik ödül alan diğer marka oldu. 

Gecenin en büyük ödülü olan, başvuran kuruluşlardaki en üst seviyedeki insan kaynakları uygulamalarının hayata geçirilmesinin, bu uygulama sonuçlarının etkin bir şekilde gözlemlenmesinin ve diğer kuruluşlara örnek olabilecek düzeyde olmasının beklendiği İnsan Kaynaklarında Liderlik Kategorisi’nde ise ödül Aksigorta’ya verildi. 

PERYÖN İnsan Yönetimi Ödülleri ve PERYÖN hakkında bilgiye www.peryon.org.tradresinden ulaşılabilinir.