16 Mayıs

PERYÖN, Türkiye’nin “İnsana Değer” Uygulamalarını Ödüllendirdi


Türkiye’nin İnsan Yönetimi Alanındaki En Prestijli Ödülleri, 10. Kez Sahiplerini Buldu… Örnek teşkil eden çalışmaları sektöre kazandırmak, kurumların birbirinden öğrenme sürecini desteklemek ve birbirinden ilham almasını sağlamak amacıyla PERYÖN, Türkiye İnsan Yönetimi Derneği tarafından 10 yıldır düzenlenen PERYÖN İnsana Değer Ödülleri, 2018 süreci tamamlandı. Bu sene pek çok başarılı kurum, farklı kategorilerde değerlendirilerek yüzlerce şirkete ilham olacak uygulama / projeleriyle PERYÖN Ödül yolculuğunda yer aldı.

İnsan yönetimi, Türkiye’de 80’li yıllardan bu yana kendini sürekli geliştiren bir alan. Kurumların stratejik yönetim planlarının merkezindeki insan faktörü ise artık hiç olmadığı kadar kıymetli. Öyle ki pek çok kurum “mutlu çalışan, yüksek verim” farkındalığını yakalamış durumda.
Ancak çalışanları motive edecek, “insana değer” uygulamaları takip edip, hayata geçirmek hiç de kolay değil.

İşte tam bu bakış açısından hareketle 10 yıl önce; PERYÖN, Türkiye İnsan Yönetimi Derneği’nin düzenlenmeye başladığı PERYÖN İnsana Değer Ödülleri, insan yönetimi alanındaki yenilikçi, yaratıcı ve başarılı uygulamaları tanıtmayı amaçlıyor.

Örnek teşkil eden çalışmaları sektöre kazandırmak, kurumların birbirinden öğrenme sürecini desteklemek hedefiyle gerçekleştirilen ödül sürecinde şimdiye kadar 285 kurumun çalışmaları diğer kurumlara ilham oldu. Bu yıl da 24 kurum, 28 kategoride ‘insana değer’ süreçleri ile ödül yolculuğunun son aşamasına ulaştı.

Gala gecesi 3 Mayıs 2018 akşamı gerçekleşen PERYÖN İnsana Değer Ödülleri’nde, Fark Yaratan İK Projeleri Kategorisi’nde İK’da Dijital Dönüşüm alanında Borçelik, İşveren Markası Yönetimi başlığında Doğuş Otomotiv, İnovasyon Kültürü Geliştirme alanında Ak – Kim Kimya, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği alanında Arçelik – LG ve Çalışan Sağlığı ve Yönetimi alanında ise Tüpraş ödüle layık görüldü.

Ana kategorilerde ise aylar, yıllar süren bir süreci değerlendiren ve gala gecesinin en büyük ödülü olan İnsana Değerde Liderlik Kategorisi’nde bir ilk yaşandı. Abdi İbrahim İlaç ve Arçelik- LG Büyük Ödülü paylaştı. Memnuniyet ve Bağlılık Kategorisi’nde Esbaş, Etkin İşgücü Yönetimi Kategorisi’nde Sahibinden.com, Gelişim ve Dönüşüm Kategorisi’nde ise Akbank bu yılın ilham veren kurumları oldu.

PERYÖN İnsana Değer Ödülleri’ne katılan tüm uygulama ve projelerin iş yaşamına önemli katkılar sağlayacak nitelikte olduğunu dile getiren PERYÖN İnsan Yönetimi Derneği Başkanı Berna Öztınaz, “İnsana değer çalışmaları daha geniş kitlelere tanıtmayı hedeflediğimiz PERYÖN İnsana Değer Ödülleri, Türkiye’nin tüm İK süreçlerini kapsayan tek ödülü olma özelliği taşıyor. Ödül süreci ile birbirimizden öğreniyor, paylaşıyor; ilham alıp, ilham veriyoruz. Ödüle başvuran uygulama ve projelerin hepsi birbirinden değerli; sektörü, insan kaynakları ve yönetimi alanını ileriye taşıyacak nitelikteydi. Bu süreçte kurumların her biri ödül sürecinde hem kendileri öğrendiler, hem de sektöre ilham verdiler ve vermeye de devam edecekler. Bilgi ve kaynak üretimine değer veren bir dernek olarak tüm uygulama ve projelerimizi yıl boyunca referans yayınlarımızda anlatıp, daha geniş kitlelere duyurulmasını sağlayacağız. Düzenleyeceğimiz Birlikte Toplantıları ile geçmiş yıllarda olduğu gibi bu sene de tüm kurumlarımızın uygulamalarını daha geniş kitlelere ilk ağızdan anlatmalarını sağlayacak ve toplantı çıktılarını üyelerimizle paylaşacağız” dedi.

Sürece “Değer Veren” isimler…
PERYÖN İnsana Değer Ödülleri’nin metodolojisinin yapılandırılması ARGE Danışmanlık, metodolojiye uygun saha ziyaretleri ve raporlama ise Deloitte Türkiye tarafından gerçekleştirildi, değerlendirme yaparak bilgi ve deneyimleri doğrultusunda ödül sahiplerini belirleyenler ise “Değer Verenler” oldu.

“Değer Verenler” yani jüri, farklı sektörlerde geniş bir tecrübeye sahip, iş insanları, girişimciler, yöneticiler, danışmanlar, insan kaynakları uzmanları, gazeteciler ve akademisyenlerden oluştu.
Açıl Sezen – Bloomberg HT Finans Gazetecisi – Bloomberg HT Radyo GYY, Doç. Dr. Azmi Varan – Tria Danışmanlık Eğitmen – Danışman, Burak Aydın – Silver Spring Avrupa Ortadoğu ve Afrika Genel Müdürü, Bülent Kutlu – Beeway Group – CDO Turkey CEO, Büşra Sanay – CNN Türk Gazeteci, Dr. Cüneyt Evirgen – Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi Direktörü, Evrim Kuran – Dinamo Danışmanlık Kurucu Ortak, Levent Işıldak – GLC Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür, Mehmet Ali Kılıç – Anadolu Efes İdari İşler Müdürü, Murat Yeşildere – Egon Zehnder Yönetici Ortak, Nevzat Aydın – Yemek Sepeti.com CEO, Nurcan Önder – Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çalışma Genel Müdürlüğü Genel Müdür, Özde Hamarat – Anadolu Efes Yetenek Yönetimi Müdürü, Selen Kocabaş – Multinet Up Stratejik Danışman – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi, Serhat Ayan – Gazeteci – Yapımcı – Sunucu, Prof. Dr. Vala Lale Tüzüner – İstanbul Üniversitesi, İşletme Bölümü, İşletme Fakültesi İnsan Kaynakları Yönetimi Anabilim Dalı, Yahya Kemal Kösalı – Panasonic Eco Solutions Türkiye, İş Güvenliği Uzmanı, Yaprak Yapsan – Idecon Kurucusu, Yasemin Merih Alparslan – Doğan TV İK Grup Başkanı ve Y. Pınar Kitapçı – Koçfinans Genel Müdürü sürece destek veren isimlerdi.

Ödül süreci ve gala gecesinin bir diğer destekçisi “Değer Katan” kurumlar da bu süreçte yerini aldı. Ödül töreninin 10’uncu yılında Doğa HSE, İş Sağlığı ve Güvenliği Kategorisi’ni, BİMSA ve Vodafone İnsan Kaynaklarında Dijital Dönüşüm Kategorisi’ni destekleyen kurumlar olarak öne çıktı. Ayrıca; Gala Gecesi Destek Sponsoru Şişecam, CNN Türk – Medya ve Terfi TV- Görsel Medya alanında sürece değer katan diğer kurumlar arasındaydı.