13 Aralık

PR Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?


Doğru hedef kitleye doğru mesajlar ve doğru kanallarla erişebilmek için bir PR ajansı seçme kararı alacaksınız. Ancak hangi ajansın size uygun olacağını bilemiyorsunuz. Peki, potansiyel ajansları tararken göz önünde bulundurmanız gereken faktörler nedir? İşte size küçük ipuçları…

Öncelikle şirketinizin iletişim anlamında hedeflerini net olarak belirlemeniz gerekir. Açıkça tanımlanmış bir hedefe sahip olmak doğru yetenekleri ve uzmanlıkları olan ajansları bulmak için aramanızı daraltmanıza yardımcı olur. Ajansın büyük olması, mutlaka daha iyi olduğu anlamına gelmez. Büyük firmalar, fazla insan gücü ve kaynağa sahip olabilir ancak butik PR ajansları değişen eğilimleri yakalamak konusunda daha hızlı ve odaklıdırlar. Çevik ve esnek bir ekiple markanız için daha doğru aksiyon alır ve hamle yapabilirsiniz.

Düşük cirolu müşterilerin tecrübesiz personele verildiği büyük bir ajansla çalışıp çalışmayacağınıza dikkat etmeniz gerekir. Ajans seçerken önemli olan çalışan sayısı değil, sektörel tecrübe, yaratıcılık ve kalite önceliklidir.

PR ajansı seçerken bunlara dikkat!

Seçeceğiniz PR ajansının medya ile güvenilir ve sağlıklı ilişkileri olduğundan emin olmanız gerekir. Ayrıca çalıştığınız ajansın sektöre ve o sektörün jargonuna hakim olması yapacağınız projelerin kalitesini artıracaktır.

Seçim yaparken şu soruları mutlaka kendinize sorun.

Seçeceğiniz PR ajansı;

  • İş hedefine entegre iletişim stratejisi üretebiliyor mu?
  • Geleneksel PR’a ek olarak dijital stratejiler sunuyor mu?
  • Marka algısını yönetecek mesajlar üretebiliyor mu?
  • Üretilen mesajları hedef kitlesi ile buluşturacak projeler üretebiliyor mu?
  • Proje yönetme konusunda deneyimli mi?
  • Medya eğitimi verebiliyor mu?
  • Şirket yöneticilerini kanaat önderi olarak konumlandırabiliyor mu?

Eğer bu soruların yanıtları ağırlıklı olarak “evet” ise o ajansla gönül rahatlığıyla çalışabilirsiniz.

Bu ipuçlarını akılda tutmak, ajansın deneyimi, yetenekleri ve şirketinize uygun yapıda olması PR ajansını seçmenize yardımcı olacaktır.