13 Aralık

PR Ajansları Sanayi 4.0’la Nasıl Değişecek?


İş dünyasının en sıcak konusu olan son sanayi devrimi yani Sanayi 4.0, halkla ilişkiler sektörü için yenilikleri de beraberinde getiriyor. Şirketlerin değişen iş hedefleri doğrultusunda konumlanan PR’ın gündeminde de doğal olarak Sanayi 4.0 yer alıyor. Zira, dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak isteyen kurumların en çok konuştuğu konu bu. Peki, Sanayi 4.0’ın getirdiği dijitalleşme PR için ne kadar uygun? Bu devrim PR’ın iş yapış biçimlerini nasıl değiştirecek?

Uzmanlar, yapılan en büyük yanılsamanın dijital pazarlama veya sosyal medya alanında çalışan yahut bu mecraları yoğun olarak kullanan insanların PR’ın yerini alabileceğinin düşünülmesi olduğunu söylüyor.

İletişim stratejileri PR’a emanet… Uzmanlara göre kurum içi ve dışı iletişim stratejileriyle şirketlerin hedef kitlesi ile arasında uzun süreli köprüler kuran PR’ın oluşturduğu kemikli yapı, tek bir sisteme emanet edilmeyecek kadar hassas. Zira iletişim alanında bir uzmanlığa sahip olmayan kişilerin dijital kanallar üzerinden yürüteceği yanlış iletişim şirketinizi geri dönüşü zor zararlara sürükleyebilir.

Öte yandan uzmanlar, yaşanan bu dijital dönüşümün kurumlara, halkla ilişkilerin iletişim kurma misyonunu yeniden hatırlatacağını belirtiyor. İtibar yönetimi konusunda markalarını daha ehil ellere emanet etmenin ne kadar değerli olduğu konusu da öne çıkan diğer bir unsur.

Özetle, Sanayi 4.0 devrimi döneminde sanal dünyada kaybolan pek çok markanın yönünü PR ile bulacağı çok açık bir gerçek.