14 Nisan

Sağlığa Yön Veren Kadın Liderler

Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler Sertifika Programı ikinci mezunlarını verdi


Sağlık sektöründeki kadınların gelişimini ve liderlik rollerini desteklemek amacıyla PWN İstanbul (Professional Women’s Network) ve BÜYEM’in (Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi), UN SDSN Türkiye (Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı) ve ‘Awen for Us’ desteği ile hayata geçirdiği ‘Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler (SYVKL) Programı’ ikinci mezunlarını verdi. 8 Nisan 2023’te Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen törenle; 25 program katılımcısı bitirme projelerinin sunumu ardından sertifikalarını aldılar. Mezuniyet töreninde tüm program paydaşları, PWN İstanbul üyeleri ve Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri hazır bulundu. 2022 yılında ilk mezunlarını veren ‘Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler Programı’nın yeni etabı 2023 yılı sonbahar döneminde başlayacak.

“İyilik çemberinin büyümesi bugün her zamankinden daha önemli”
Törende söz alan PWN İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun, ‘Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler Programı’nın PWN İstanbul’un en heyecan verici projelerinden biri olduğuna ve mezun olan 25 liderin PWN’in bir yıl boyunca doğal üyesi olacaklarına vurgu yaptı. Olsun, “Sağlık alanında kadının liderliği, sağlıklı ve yüksek gelişme hızı olan bir toplum için kritik önem taşıyor. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada sağlık sektöründe kadın liderlerin oranı yüzde 20’nin altında kalıyor ve bunu değiştirmek için atılan en önemli adımın bir parçası olmak çok değerli. Programın ikinci mezunlarıyla birlikte büyüttüğümüz çemberin büyük bir iyilik çemberi haline gelmesini umut ediyorum. Ülkemizin içinden geçtiği afetin yaraları başta olmak üzere, toplumun sağlık ile ilgili tüm yaralarının sarılmasında tüm gücümüzle, bağlantılarımızla, birlikte oluşturduğumuz iyilik çemberi ile görev almayı sürdüreceğiz. İşbirliğine ve güçlü bir ağ oluşturmaya bugün her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

“Kalıcı bir adım atmanın gururunu yaşıyoruz” 
PWN İstanbul Danışma Kurulu Üyesi ve Takeda Birlesik Krallık – İrlanda Genel Müdürü Şeyda Atadan Memiş de programa büyük bir özveri ve heyecanla destek veren tüm paydaşlara ve öğretim görevlilerine teşekkür ederek yeni mezun kadın liderleri kutladı. Atadan Memiş, “Büyük ve çok güzel bir amaç için bir araya geldik. Kadınların networklerini ortaya koyarak neler yapabileceklerini bir kez daha kanıtladık. Çünkü bana göre kadınların erkeklere göre daha eksik yaptıkları bir şey var, o network gücünü kullanamamak. Sağlık sektöründeki 35 üst düzey yönetim rollerindeki liderimizin programa mentör olarak kattıkları değer de gerçekten çok önemli. Bir genel müdüre ulaşmak, bizlerin kariyer yolcuğunda çok zordu ama onlar mentör olarak bu programda tüm enerji ve tutkularıyla görev aldılar. Her birine ayrı ayrı teşekkür ederiz. Projemiz ile kalıcı bir adım atmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. 

“Kadın liderler fark yaratmaya devam edecek”
BÜYEM ve UN SDSN Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Tamer Atabarut, 160. yılını kutlayan Boğaziçi Üniversitesi’nin bu programın ve kadın liderlerin gelişiminin içinde olmasının önemini vurguladı. Dr. Tamer Atabarut, Boğaziçi Üniversitesi’nin sağlık alanında yüksek lisans hizmeti veren Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü, nörobilim projeleri ve sağlık alanındaki projeleri destekleyen kuluçka merkezleriyle sektörün bir parçası olduğunu, sektöre sağlanacak katkının bu açıdan çok kıymetli olduğunu vurguladı. Atabarut, “Sağlıklı yaşam ve toplumsal cinsiyet eşitliği, BM Sürdürülebilir Kalkınma programının amaçlarından ikisini oluşturuyor ve bu programla bu iki amaca ortak hizmet ediyor olmaktan mutluluk duyuyoruz. Ayrıca, bu programa destek veren ve katılımcı kadın liderler de dahil olmak üzere kadınların yarattığı değişimi görmemek mümkün değil. Pandemi sırasında Finlandiya gibi, Yeni Zelanda gibi kadın liderlerin yönettiği ülkelerin başarısını tanıklık ettik. Tüm paydaşlara ve yeni mezun liderlerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler Programı’nın paydaşlarında biri olan ve aynı zamanda törenin moderasyonunu üstlenen Awen for Us Kurucusu Dr. Aylin Löle de katılımcılar için bu mezuniyetin müthiş bir dayanışma ve beraber öğrenme yolculuğu için heyecan verici bir başlangıç olduğuna dikkat çekti. 

Yeni eğitim dönemi sonbaharda başlayacak
Törene; program katılımcılarının yanı sıra projeyi hayata geçiren ve liderlik eden ekipten PWN İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun, BÜYEM Müdürü & UN SDSN Türkiye YK Üyesi Tamer Atabarut, PWN İstanbul Danışma Kurulu Üyesi ve Amgen Türkiye Genel Müdürü Güldem Berkman, PWN İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi ve Veni Vita Health – Megatif Yönetici Ortağı Beril Koparal Ergün, PWN İstanbul Danışma Kurulu Üyesi ve Takeda Birlesik Krallık – İrlanda Genel Müdürü Şeyda Atadan Memiş, PWN İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi ve TimePR Ajans Başkanı Sevda Solak, PWN İstanbul Program Danışma Kurulu Üyesi ve Johnson & Johnson MedTech EMEA CFO’su Demet Russ, PWN İstanbul Program Danışma Kurulu Üyesi ve AbbVie Genel Müdürü Mete Hüsemoğlu, Awen for Us Kurucusu Dr. Aylin Löle, PWN İstanbul üyeleri ile Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri katıldılar.

Alınan olumlu geribildirimler doğrultusunda, üçüncü etabının sonbaharda açılması planlanan SYVKLProgramı hakkında daha fazla bilgi için BÜYEM web sitesi ziyaret edilebilir: http://buyem.boun.edu.tr