Siber Saldırılar ve Kriz İletişimi - TIME Public Relations [TimePR] Creative Communications and PR Agency
 

7 Mart

Siber Saldırılar ve Kriz İletişimi


“Günümüzde iki türlü kurum var. Siber saldırıya uğrayanlar ve siber saldırıya uğradığını bilmeyenler…”

2017 yılının ekim ayında CBS televizyonuna konuk olan FBI Direktörü James Comey şu açıklamayı yapmıştı. “Günümüzde iki türlü kurum var. Siber saldırıya uğrayanlar ve siber saldırıya uğradığını bilmeyenler…”

Bu örnek tüm dünya için geçerli mi bilinmez ama kurumların artık teknoloji tabanlı saldırılara maruz kalması, kurumsal hafızalarının ‘hacker’larca yağmalanması yahut gizli bilgilerin kamuya sızdırılması çok sık rastlanan suçlar arasında.

Rusya merkezli bilgisayar ve internet güvenliği şirketi KasperskyLab’a göre 2016 yılında dünya genelinde 758 milyon kötü amaçlı saldırı gerçekleşti yani her 40 saniyede bir saldırı başlatıldı. Bu rakamın yakın gelecekte rekor kıracağından şüphe yok.

Saldırı sonrasında kurumların uğradığı zarar ise hem madden hem de manen çok büyük olabiliyor. Ciddi itibar kaybı getiren bu saldırılar kurumların tüketici gözündeki imajını da olumsuz etkiliyor. Tüketicilerin neredeyse yüzde 45’i, bilgiyi güvende tutmak konusunda özellikle de perakende sektöründeki markalara güvenmiyor.

Siber saldırı sorasında sistemlerini izole etmek, güvenlik açıklarını belirlemek, sistemleri yenilemek, hasar tespiti yapmak ve mağdurları bilgilendirmek kurumun yapması gereken teknik adımlar. Peki ya markanın kaybolan itibarı?

İşte tam bu noktada TimePR gibi kurumlarda görev alan deneyimli iletişim danışmanlarının rolü başlıyor.

Kriz daha  oluşmadan bu tarz olumsuz senaryolar için iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ajanslarınca oluşturulan kriz iletişim planları ivedilikle uygulamaya alınıyor. Belirlenen kurum sözcüsünün ister online isterse de offline kanallar üzerinden olay hakkında kişi ve kurumları bilgilendirmesi önem taşıyor. Sözcünün tutarlı, dürüst ve olaylara açıklık getirecek yorumlar yapması, şayet var ise hatalarını kabul edip tekrar güven sağlaması gerekiyor.

Unutmayın, krizler markalar için bir son değildir ve iyi yönetilirse marka ve hedef kitle arasında daha güçlü bir bağ bile kurabilir…

#TimePR iletişim danışmanları tarafından üretilmiştir.