15 Mayıs

Suriyeli beyaz yaka mülteciler bu panelde buluştu


PERYÖN, Türkiye İnsan Yönetimi Derneği; Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye tarafından yürütülen “Suriye Krizinin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki Etkilerinin Azaltılması Projesi” kapsamında Gaziantep’te düzenlenen “İş ve İstihdam Forumu”na katıldı. 

Suriyeliler ve ev sahibi topluluklar için işgücü piyasasının hem arz hem talep yönünün ele alındığı, iki gün süren etkinliğin bir bölümünün koordinasyonunu PERYÖN üstlendi. 

Forumda, PERYÖN’ün organize ettiği “Özel Sektörde İnsan Kaynakları Uygulamaları” konulu panelin moderatörlüğünü Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu İnsan Kaynakları Direktörü Yılmaz Öztürk yaptı. TAV Esenboğa İnsan Kaynakları ve Yönetim Sistemleri Müdürü, PERYÖN İç Anadolu Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Esra Ayken ve STFA İnsan Kaynakları Yetkilisi İsmail Kurban’ın konuşmacı olarak yer aldığı panelde; işe alım İK politikaları, eğilimleri ve öncelikleri ekseninde etkili iş bulma strateji ve önerileri paylaşıldı.

Oturumda ayrıca beyaz ve mavi yakanın tanımı, yetkinliğin anlamı ve niçin önemli olduğu, değerlendirme merkezlerinin kuruluş ve kullanım alanları, cv hazırlama aşamasında dikkat edilmesi gerekenler, mülakat, iş arama ve başvuru yöntemleri konusunda da bilgi verildi. 

Suriyeli mültecilerin büyük katılım gösterdiği etkinlik kapsamında; Suriyeli beyaz yaka çalışanların seçim kriterlerinin anlatıldığı bölüm büyük ilgi gördü. 

PERYÖN hakkında bilgiye www.peryon.org.tr adresinden ulaşılabilinir.