23 Mayıs

TimePR_SevdaSolak_Korobi

KoroBİZ, Cumhuriyetimizin 100. Yılına özel bir konser verdi


Genç kızların ve kadınların yaşam kalitelerini arttırarak kendilerini geliştirmelerine öncülük eden Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu (TSKF); kalbine müziğin gücünü koyan KoroBİZ projesiyle toplumsal fayda yaratmayı sürdürüyor. Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu’nun (TSKF) Balat Kültür Evi’nde 2022 yılında hayata geçirdiği KoroBİZ Projesi, Cumhuriyetin 100. yılına armağan edilen ‘Ezgilerle Hikayemiz’ adlı konseriyle 25 Mayıs’ta Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Kültür ve Sanat Merkezi’nde dinleyici ile buluştu. TimePR ve BMA Technology’nin sponsor olduğu konserde söylenen ve Anadolu coğrafyasının farklı dil ve ezgilerinden oluşan tüm şarkılar, Anadolu halklarının dayanışma içinde kardeşçe yaşamasına adandı.

“Eşitlik, özgürlük ve adalet için Cumhuriyet”
Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Sevil Koca, KoroBİZ projesinin müziği, Anadolu dillerini, kardeşliği hem de gençleri kapsayan çok özel bir proje olduğuna dikkat çekti. “Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken, onu yüceltecek ve yaşatacak olan gençlerimizin söyleyecekleri şarkılar ile, hep birlikte Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesi olan eşitlik, özgürlük ve adalet kavramlarının, bir kez daha altını çizerek, ülkemizde farklı kültürlerinin bir arada var olduğu gerçeğini kutlayacağız” ifadelerini kullanan Sevil Koca, KoroBİZ ezgilerinin yükselerek yayılmaya devam edeceğinin de müjdesini verdi.

“Umudunuza sarılın”
Cumhuriyetin 100. Yıldönümü ve Aşık Veysel Yılı olarak kutlanan 2023 yılının tarihi bir önem taşıdığını vurgulayan Balat Kültür Evi Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün Kıvırcık; “Biz bir kadın örgütüyüz ve kadınlar milyonlarca yıldır insanlığın yarattığı kültürün en önemli aktarıcısı ve taşıyıcısıdır. KoroBİZ Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu tarafından oluşturulurken amacımız, müzik yoluyla kültürler arası diyaloğa, ötekinin olmadığı bir dünya inşasına katkı koymaktı. Bunu bu salonda olanlar ve dışarıda destek olan yüzlerce insanın emeği ile mümkün kıldık. Denize iyilik damlasını attık. Damlalar büyüyecek ve gelişecek. Cumhuriyetimizin 100. Yılında kadınların ve tüm insanların özgürce yaşadığı, adil, demokratik ve eşitlikçi bir ülkeyi el birliği ile birlikte yeniden inşa edeceğiz. Umudunuza, inadınıza, yurttaşlık haklarınıza sarılın, savunun” ifadelerini kullandı.

“Topraklarımızın çoksesliliği gurur kaynağımız”
25 Mayıs’ta gerçekleşen ‘Ezgilerle Hikayemiz’ konserinin sponsoru TimePR ve Moda Soroptimist Kulübü Başkanı olan Sevda Solak da yaptığı konuşmada, “Sanat, Soroptimist organizasyonunun hedeflediği yaşamsal dönüşümün çok önemli bir parçası ve çocuklarımızı sanatla buluşturan bu projeyi TimePR olarak desteklemekten mutluyuz” dedi. Atatürk’ün ‘Yüksek Uygarlığın Merdiveni Sanattır’ sözlerini anımsatan Solak, “Ülkemizi daha ileriye taşımak için, çocuklardan başlayarak toplumumuzun sanatla olan bağını güçlendirmeliyiz. KoroBiz bu topraklarda konuşulan sekiz dilde şarkılar söyleyerek bize topraklarımızın çok sesliliğini tekrar yaşattı” ifadelerini kullandı.

Şarkılar 8 dilde söylendi
‘Ezgilerle Hikayemiz’ performansıyla büyük alkış alan KoroBİZ repertuarı farklı dillerde danışmanlık desteği veren farklı anadillere sahip koro dostları desteğiyle oluşturuldu. Türkçe, Kürtçe, Arapça, Ermenice, Ladino, Romanes, Rumca, Farsça anonim şarkıların çevirileri yapıldı ve notaları Cengiz Ünal ve Hrant Çizmeciyan tarafından koro için yeniden yazıldı. KoroBİZ çalışmalarını yürüttüğü, Balat Kültür Evi’nin içinde bulunduğu mahalleden ilham alan proje, çok dilli, çok kültürlü kolektif bir müzik yolculuğu sayesinde, toplumsal barışa, anlayışa ve iş birliğine katkı sağlamayı ve toplumsal kesimler arasındaki diyaloğu güçlendirmeyi hedefliyor.