10 Haziran

Yapay Zeka Müşteri Deneyiminin Hizmetinde


Perakende çözümleri başta olmak üzere, analitik ve sektörel çözümler alanında  teknoloji geliştirme ve yazılım şirketi olan OBASE, Microsoft Türkiye ile birlikte Perakende Günleri 2023’e “Yapay Zekâ Perakendeyi Nasıl Dönüştürüyor?” konulu bir oturumla katkı sağladılar. Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin ve OBASE Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Alpay’ın konuşmacı olarak yer aldığı oturumda perakende sektöründe yapay zekâ uygulamalarının etkisi ve geleceği konuşuldu.

Yapay zekâ verimliliği olumlu yönde etkiliyor
OBASE Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Alpay, perakendede müşteri deneyiminin yapay zekâ uygulamalarıyla farklı bir boyuta taşındığına dikkat çekti. Alpay, yapay zekâ uygulamalarının perakende sektörünün en önemli sorunlarından biri olan, kendini tekrarlayan rutin işlere büyük bir fayda sağladığını vurguladı. Alpay, “Verimlilik bugün şirketlerin en önemli rekabet avantajı. Büyük verilerin işlenmesi gereken süreçlerde, binlerce parametrenin hesaplanarak sonuç üretmesi gereken operasyonların yönetilmesi, sonuçları uzun zaman alan işlerin, yapay zekâ tarafından saniyeler içerisinde yapılmasını sağlamaktadır. Perakendecilerin yoğun olarak gündeminde olan akıllı stok yönetimi, fraud analizi gibi çok boyutlu değişkenlerle yönetilmesi gereken konular; yapay zeka destekli çözümler ile önemli sonuçlar üretiyor. Müşteri deneyimi ve memnuniyetine yönelik geliştirilen çözümler ise perakendecileri rekabette ayrıştırıyor. E-ticaret platformlarına yönelik yapay zeka destekli akıllı arama motorları tüketicinin deneyimini iyileştirirken, müşteri iletişim merkezlerindeki çözümler duygu analizi, davranış analizi gibi önemli değişkenleri işleyerek kişiselleştirebilmekte ve müşterinin deneyiminin müşteriye özel hale getirmektedir.

Yapay zeka temelli çözümleri kullanan perakendeciler teknoloji sayesinde sorularına çok hızlı yanıtlar bulabilirken, manuel giriş gerektiren ve hataya müsait olan onlarca iş, hatasız ve kolayca yapılabiliyor” dedi.

Perakendecilikte entegrasyon yapay zeka ile kolaylaşıyor
Yapay Zekâ Perakendeyi Nasıl Dönüştürüyor?” panelinde OBASE’nin konuğu olarak yer alan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin de yapay zeka temelli teknolojilerin gündemlerinin ilk sırasında yer aldığına dikkat çekti. Özbilgin, “OpenAI iş birliğimiz sonrasında bu alandaki etkimizi artırmaya başladık. Microsoft’un mevcut uygulamalarının ChatGPT teknolojisiyle entegre edilebilmesini sağlayan copilot gibi uygulamalarımız modern çalışma hayatının tüm paydaşlarına birçok kolaylık sağlıyor. Perakende de hem fazla sayıda çalışanı dijital olarak birbiriyle entegre etme zorunluluğunun bulunduğu, hem de operasyonların yüksek hızda yürütülmesi gereken bir sektör olması sebebiyle yapay zekayı maksimum seviyede kullanmak zorunda” dedi.

OBASE perakende çözümleri 28 yıllık birikimle pazarın hizmetinde
1995 yılında perakende sektörüne özel teknolojiler geliştirerek faaliyetlerini başlatan OBASE, yapay zekâ alanındaki Ar-Ge çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Omni kanal işlevselliğindeki işletmeler için talep tahminlemesi, envanter optimizasyonu, anormallik tespiti, IoT ve görsel tanıma teknolojileri kullanılarak akıllı raf yönetimi gibi teknolojilerle operasyonel verimliliğe odaklanıyor. Stok takibinden raf uyumluluğuna her alan için işlevsel olan yapay zekâ uygulamaları, semantik akıllı ürün arama, kişiselleştirme gibi alanlarda da mükemmel müşteri deneyimini destekliyor. 

OBASE ve Microsoft’un uzun yıllara dayanan iş ortaklığı bu alanda da pek çok proje ve ürün geliştirmelerine olanak sağlamış durumda. Yapay zekâ destekli talep tahminine dayalı akıllı stok yönetim çözümü Replenishment, 2019 yılında “Microsoft Küresel Perakende Sektörü Yılın İş Ortağı” ödülünü OBASE kazandırdı. 

OBASE, her yıl sponsorluklarla katılımını ve desteğini sürdürdüğü Perakende Günleri’nin 22.sinde açık alanda konumlandırdığı standında da perakende sektörünün önemli şirketlerini ağırlayarak etkileşimde bulundu. OBASE hakkında daha fazla bilgi için: www.obase.com