13 Aralık

Yılsonu Hedefinin Gizli Kahramanı: Etkin İletişim Stratejisi


Şirketler, hedeflerini tutturmak için yılın son aylarında adeta bir yarışa giriyor. Beklenenin altında kalan; satış, pazarlama ve İK hedefleri kurumları yoruyor. Yıl boyunca yanlış planlama nedeniyle eritilemeyen iletişim ve pazarlama bütçeleri, çoğu zaman o kuruma olan faydası sorgulanacak etkinlik, eğitim veya farklı organizasyonlara aktarılıyor.

Peki, yılsonunda yaşanan bu telaş ile alınan aksiyonlar, şirketlerin iletişim hedefleri ile uyuşuyor mu? Şirket hedefi ile iletişim hedefi konuşmalı mı?

Uzmanlara göre bu sorunun yanıtı evet. Zira iletişim stratejisini doğru belirleyerek yıl boyunca bu konuda aksiyon alan şirketler hem satış hedeflerine ulaşıyor hem de insana yapılan yatırım konusunda daha başarılı adımlar atıyor.

Şirket hedefleri doğrultusunda hazırlanmış etkin bir iletişim stratejisi, kurumu varmak istediği noktaya taşıyan hedef kitle, ürün – hizmet ve tanıtım bağlantılarını koruyup, güçlendiriyor. İletişimdeki temel dinamik, mesaj ve izleyici arasında bulunuyor. Şayet taraflar arasındaki köprüler doğru atılmış ise her iki taraf diğerinin mesajlarını eksizsiz alıyor ve sonuç, etkili performans olarak geri dönüyor.

Şirketler için etkili bir iletişim stratejisi net hedefler belirlemekle başlıyor. Bu nedenle kurumların sene başında varmak istedikleri noktanın sınırlarını ve bu sınırlar içindeki paydaşları belirlemesi gerekiyor. İletişim stratejisini uygulamak dikkatli planlama ve delegasyonu da beraberinde getiriyor. Bu nedenle kurumun iletişim danışmanlığını yürüten ajansın, o kurum ile uyum içinde çalışması büyük önem taşıyor.

İş stratejisini ve hedefini oluşturan kurumların eş zamanlı olarak danışmanlık ajansını belirlemesi ve bu yolda çalışmaya başlaması hem şirketlerin yılsonu kaygılarının önüne geçiyor hem de şirketin iletişim stratejilerini hedef noktaya taşıyor.